poniedziałek, 27 stycznia 2014

Nic do ukrycia

Podstawowe spławiki na wodę
stojącą - wszystkie gramatura 0,8
Dla niektórych zima to czas podlodowych szaleństw z bałałajką w ręku, dla innych odpoczynek od wędkarstwa, a dla mnie powolne przygotowania do spławikowego sezonu. Jestem z tej grupy wędkarzy, która już w lutym-marcu szykuje się sprzętowo do sezonu. Znam osoby, które przygotowują zestawy przed danymi zawodami, ja do nich zdecydowanie nie należę. W moich kasetach znajdą się gotowe zestawy nawet z początku 2012 roku! Starsze niszczę i wiąże od nowa. Przypony raczej nie mają prawa leżeć dłużej niż rok, za dużo jest zawodów i treningów by jakieś zbierały tylko kurz ;-)

Na zdjęciu po lewej stronie widzicie moje podstawowe spławiki, stanowią one około 90% moich zestawów na wody stojące. Inne spławiki są już wyłącznie na bardzo rzadkie, zadania specjalne. Od kilku lat używam spławików, które wyszły spod ręki Dariusza Ciechańskiego - producenta spławików "Vimba" - są wystarczająco dobre i tanie, więc po co przepłacać?
Pierwszy spławik po lewej to V25 - metalowa antena i kil -  super czuły, mój podstawowy spławik do łowienia na ochotkę oraz gdy ryby nie żerują za dobrze.
Drugi od lewej to V26 - szklana antenka, metalowy kil - kształt korpusu pozwala nam go użyć, gdy delikatnie "ciągnie", wtedy można do puścić bądź stopować. Używam go przeważnie do łowienia leszczyków i leszczy oraz gdy ryba bierze pewnie i dobrze żeruje. Przy wyważeniu na pół antenki bardzo dobrze widoczne są brania wynurzane.
Kolejnym spławikiem jest moja nowość na rok 2014. Bardzo długi korpus, szklana antenka, metalowy kil. Spławik do dobrze żerujących płoci, a także wydaje się idealny do pionowej prowokacji. Równie dobrze można go użyć do bata od 5 metrów w górę.
Drugi od prawej to spławik do szybkiego odławiania dobrze żerujących ryb. Mimo iż mam niskie gramatury, na top zakładam przeważnie spławik nie mniejszy niż 0,8gr, a często nawet 1,2 czy 1,5. Ten spławik z dobrze widoczną, cienką szklaną antenką i metalowym kilem używam przeważnie wtedy, gdy stado rybek jest już "kupione" i zależy mi na jak najszybszym ich odłowieniu. Obym musiał go używać w 2014 najczęściej ;-)
Ostatni spławik z omawianych to V14 - kil węglowy, obniżony korpus, końcówka antenki szklana. Typowy spławik do wędkowania na większej fali, znakomicie pokazuje brania wynoszone. Gdy go właściwie wyważymy, spławik niemal wyskakuje nam z wody, a przynajmniej wynurza się do połowy ;-)

Oto moje podstawowe spławiki, wszystkie V25 wiążę na żyłce 0,10mm, pozostałe do 1,2gr również, a cięższe na żyłce 0,12mm.

Poniżej natomiast przedstawiam wam moją podstawową bazę zanęt na rok 2014. I tu moja rada. Jeśli chcecie jak najlepiej przygotować się do zawodów, trenujcie na tym, czym łowicie na zawodach. I kolejna rada. Zanęta nie łowi. Jest wiele, wiele, wiele ważniejszych rzeczy by osiągnąć sukces w postaci zwycięstwa sektorowego. Zanętę należy jedynie odpowiednią dobrać i jej nie zepsuć, czyli odpowiednio ją przygotować (odpowiedni stosunek mieszanki do pozostałych składników, odpowiednie domoczenie). Z uwagi na to, że jestem członkiem lubelskiego klubu wędkarskiego Sensas Haczyk, moją podstawą są zanęty właśnie tej firmy. Przeważnie używam Etange, Gros Gardons, Gardons, Lake. W roku 2014 wprowadzam zawodnicze zanęty Boland - leszcz i płoć. Zobaczymy co z tego wyjdzie, mam w głowie plan w jaki sposób je mieszać, mam nadzieję, że nie wyjdzie klops ;-)

Niebawem kolejna porcja informacji z zimowych przygotowań do sezonu spławikowego ;-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz