poniedziałek, 22 lutego 2016

PLWS startuje po raz trzeci!

Polska Liga Wędkarstwa Spławikowego już po raz trzeci zagości w województwie lubelskim. Tym razem konieczne będzie rozegranie eliminacji, aby wybrać 15 najlepszych trzyosobowych drużyn, które walczyć będą o prawo startu w wielkim, ogólnopolskim Finale. W roku ubiegłym pula nagród na finale wynosiła około 50 000 zł, także jest o co walczyć! Również w rozgrywkach wojewódzkich można liczyć na ciekawe nagrody, a to głównie za sprawą sponsora głównego cyklu zawodów - SARS Wędkarstwo Wyczynowe www.sars.pl . Tym razem najlepsi zawodnicy będą mogli wybierać ze sprzętu hiszpańskiej firmy Yuki, której od niedawna jedynym dystrybutorem na Polskę jest właśnie SARS. Bolonki, odległościówki, uklejówki, kołowrotki, pokrowce, siatki czy rolki, to tylko jedne z nagród, które czekają na najlepszych wędkarzy z Okręgów PZW: Lublin, Chełm i Zamość. 

Jak już wcześniej wspominałem, całą zabawę zaczynamy od eliminacji, w których prawo startu mają drużyny z miejsc 11-15 z sezonu 2015 oraz nowe drużyny, które zapragnęły dołączyć się do Ligi. Maksymalna liczba drużyn przewidziana na eliminacje wynosi 13, a lista powoli już się zapełnia. Ile drużyn awansuje do cyklu zawodów? To w głównej mierze zależy od drużyn z miejsc 1-10 z sezonu 2015, jeśli wszystkie drużyny będą chciały kontynuować swoją wędkarską przygodę z PLWS (a na to się zanosi) to tylko 5 najlepszych drużyn awansuje do rozgrywek wojewódzkich. Jeśli jednak np. 2 drużyny z miejsc 1-10 by zrezygnowały, to z eliminacji awansuje 7 drużyn - chodzi o to, aby w cyklu rozgrywek PLWS na 2016 rok brało udział dokładnie 15 drużyn. Zawody eliminacyjne odbędą się 9 kwietnia na łowisku Majdan Zahorodyński - powiat chełmski, gmina Siedliszcze. Jest to zbiornik z wodą stojącą, o dość równych stanowiskach, gdzie dominującą rybą powinna być płoć, raczej drobna do max 25cm (wyjątki). Oczywiście zbiornik może zaskoczyć, widziałem już w treningową siatkę pełną złotych karasi wraz z takimi bonusami jak leszcz, karp czy lin. Będzie to próba reaktywacji zbiornika i zwrócenia na niego uwagi, przez ostatnie 3-4 lata nie było tu dużych zawodów, a obojętność Okręgu PZW Lublin sprawiła, że stanowiska zaczęły szybko zarastać trzciną. Wcześniej, gdy zbiornik należał do Okręgu PZW Chełm co roku na wiosnę odbywały się tu zawody z cyklu Grand Prix Okręgu. Na jakie wyniki można liczyć? Jeśli warunki pogodowe dopiszą, wierzę, że najlepsi zawodnicy mogą uzyskać wynik rzędu 3000-4000 punktów. Co mi się podoba w tym łowisku? Różnice między zawodnikami mogą być nieduże, stanowiska są równe, nie ma zdecydowanie lepszych i gorszych miejscówek.

Zasadniczy cykl PLWS w województwie lubelskim zaczynamy od spotkania na Dratowie (powiat łęczyński, gmina Ludwin) 28 maja. Przez ostatnie 2 lata wał, na którym odbywają się tu zawody był remontowany, także łowisko to może być niespodzianką i daje równe szanse każdemu z zawodników. Przyzwyczajenia, a także znajomość zbiornika z lat ubiegłych może się tu nie przydać, gdyż przez okres 2 lat nie tylko brakowało wędkarzy u brzegu, ale też i wody, której było mniej o dobry metr. Obecnie trwa napełnianie zbiornika, a od kwietnia zapewne zaroi się od wędkarzy poznających na nowo te sztandarowe łowisko spławikowe Okręgu PZW Lublin.

Druga tura odbędzie się na rzece Bug w Dorohusku (powiat chełmski, gmina Dorohusk) pod samą granicą z Ukrainą. Do tej pory dwukrotnie rzeka Bug gościła zawodników PLWS jednak w miejscowości Wola Uhruska. Tym razem pora na zmianę, gdyż coroczna zmienność łowisk to jedno z założeń PLWS w naszym województwie. Podobno jest to wymagające łowisko, które wymaga od zawodnika dość sporej, rzecznej uniwersalności. Podobno każdy z 3 sektorów może wygrać osoba posługująca się inną metodą spławikowego rzemiosła. Czy to okaże się prawdą? Przekonamy się już 18 czerwca.

Na zakończenie ponownie zawitamy do Krynic (powiat tomaszowski, gmina Krynice) w Okręgu PZW Zamość. Tym samym tury zawodów zostaną po raz trzeci rozegrane w każdym z Okręgów, który bierze udział w cyklu. Zbiornik w Krynicach również powinien dostarczyć możliwość sektorowego zwycięstwa z każdego stanowiska, a ozdobą tej wody są piękne, często dochodzące do 1kg wagi złote karasie. Niestety, nie każdy zawodnik będzie miał możliwość się z nim zmierzyć, dominującą rybą jest tu także płotka.

Na koniec kilka liczb:
- startowe od drużyny za cykl zawodów wynosi 540zł,
- startowe w eliminacjach to dodatkowe 60zł od drużyny,
- dla 3 najlepszych drużyn oraz 3 zwycięzców sektorowych czekają co turę wartościowe nagrody,
- będzie też kilka wędkarskich upominków do rozlosowania wśród reszty uczestników,
- na każdego z zawodników będzie czekał posiłek po zawodach,
- najlepsze 3 drużyny, które uzyskają najlepszy wynik po 3 turach będą mogły uczestniczyć w ogólnopolskim finale Polskiej Ligi Wędkarstwa Spławikowego,
- w roku 2014 uczestniczyło 5 drużyn, rok temu 15, w tym sezonie prawdopodobnie będzie około 20 drużyn (łącznie z eliminacjami, gdzie kilka ekip będzie musiało poczekać rok na kolejną szansę),
- mimo iż najwięcej drużyn jest z Okręgu PZW Lublin, to jeszcze nie udało im się zwyciężyć. Najlepsi w 2014 to Zamojskie Spławiki, a w 2015 Nadburzański Górek Team.


Na koniec chciałbym GORĄCO PODZIĘKOWAĆ organizatorom tur zawodów, oni szykują Wam te zawody za zupełną darmochę, tylko po to, aby wspólnie bawić się w wędkarstwo spławikowe na jak najwyższym poziomie:
Łukasz Będziejewski wraz z zamojską ekipą (Krynice)
Łukasz Guzowski wraz z Kołem PZW Dorohusk (rz. Bug, Dorohusk)
Klub Wędkarski SARS Haczyk (eliminacje oraz Dratów)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz